İlginç İş Fikirleri

Bu Fransız Restoranında Müşteriler Çıplak Yemek Yiyor!

 

Paris’te daha yeni oluşturulan O’naturel restoranında misafirler girişte paltolarından daha fazlasını bırakıyor. Ülkenin ilk ‘çıplaklar restoranı’ olan O’naturel müşterilerini çıplak bir halde yiyecek yiyip ortamın tadını çıkarmasına olanak tanıyor.

O’naturel Avrupa’daki ilk nudist restoran değil. 2016 yazında ilk nudist restoren Londra’da açılmıştı, bunu sonrasında Tenerife’deki başka bir restoran takip etti. Başarıları ikiz kardeş olan girişimciler Mike ve Stephane Saada’ya esin vermiş olacak ki aynı konsepti Paris’te denemeye karar vermişler. Kendileri nudist olmasa da dünyanın en gözde nudist duraklarından önde gelen Fransa’da bu şekilde bir restoranın eksikliği fark etmişler. “İnsanlar yalnız yazları nudist olabiliyor” diyen Stephane, O’naturel’de müşterilerin tüm yıl süresince nudizmin keyfine varabileceğini söylüyor.

O’naturel minimaslit bir dekora ve klasik Fransızca bistro menüsüne haiz. Menüsünde Istakozdan foie gras’ya ve salyangozlara kadar vegan yemekler dahil birçok değişik seçenek bulunuyor. Üç çeşitli yiyecek menüsü 57.50 dolar. Müşteriler girişte giysilerini ve mobil cihazlarını (öteki müşterilerin fotoğraflarının çekilmemesi için) bırakıyor ve müşterilere terlikler veriliyor. Sonrasında garson müşterileri 20 masalık minik restoranda uygun bir masaya oturtuyor. Sandalyelerdeki siyah kumaşlar her gelen yeni müşteride değiştiriliyor. Ek olarak pencerelerde de beyaz perdeler var. Bu sayede müşterileri meraklı gözlerden uzak tutmuş oluyorlar.

“Bizim görevimiz müşterilerin rahat hissetmesini sağlamak. Restorana girer girmez müşterilere masalarına kadar eşlik ediyoruz ve kimsenin onlara bakmadığına dair itimat veriyoruz.”

İkizler bununla beraber garson olarak da çalışıyorlar fakat Fransa iş yeri yasalarına nazaran giyinmek zorundalar.

Restoran yalnız akşam yemeklerinde açık alıyor ve yanlış müşterilerin gelmemesi için rezervasyon mecburi tutuluyor. “Eğer yanlış alan kişi gelirse onları reddediyoruz ya da eğer kendilerine ilişki yaşamak için bir partner arıyorlarsa burasının doğru yer olmadığını açıklıyoruz.” diyor Stephane. İkizi Mike ise “Çıplaklık daima cinselliği çağrıştırmak zorunda değil” diyor.

Nudistlere uygun 460’dan fazla yeri bulunan Fransa’da nudizm oldukça popüler. Sadece yeni oluşturulan O’naturel restoranı eleştirenler de yok değil. Restoran civarında oturanlar restoranın tam bir kreşin yanına açılmış olmasından şikayetçi. Sadece restoranın yalnız akşamları hizmet verdiği düşünülürse bu eleştiri de birazcık gereksiz kaçıyor.

Fransız Nudist Federasyonu başkanı Yves Leclerc O’naturel’de yiyecek yiyebilecek olmaktan oldukça coşku duyuyor. “Paris’in göbeğinde çıplak bir halde yiyecek yiyoruz. Kulağa birazcık sürreal geliyor. Sanki tatilde gibiyiz fakat bu tatilden bile daha iyi.”

 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı