Girişimcilik

Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

Girişimcilik demek risk anlamına gelir. Kendi işinizi oluşturmak ve desteklemek için kariyerinizi, kişisel finansmanınızı ve hatta zihinsel sağlığınızı riske atmanız gerekir.
Sonuçta kendi kararlarınızı alacağınızı ve kendi kaderinizi çizeceğinizi varsayarsak buna değecektir. Sadece girişimci olarak başarıya ulaşmış olmak istiyorsanız risklere ve zorluklara karşı hazırlıklı olmanız gerekecektir.
Aşağıda yer edinen 6 madde, başarı yolunda her girişimcinin alması ihtiyaç duyulan risklerdir.

1 – Durağan(durgun) maaştan caymak

İşletme sahipliği yaşamına girmeden ilkin tertipli işinize ve bazı durumlarda da kariyerinize elveda demeniz gerekir. Bazı insanların yedek plana haiz olma lüksü vardır. Şu demek oluyor ki bağımsız işleri yolunda gitmese bile kariyerlerine devam edebilirler.
Sadece yeni başlamış olan girişimcilerin birçoğu için bu oldukça riskli bir atlayıştır. Bilhassa ilk birkaç ay kişisel gelir garantisi yoktur ve muhtemelen alternatif gelir hattını güvence altına alabilmek yada sürdürebilmek için de fazla zamanınız olmayacaktır.

2 – Kişisel sermayeyi feda etmek

Bazı girişimciler teşebbüslerde bulunurken bir tek dış fonlardan yararlanırlar. Bunlar çoğu zaman melek yatırımcı katkı payları, devlet teşvikleri, kredileri ve kitle fonlaması kampanyalarıdır. Sadece girişimcilerin birçoğu bir şeylere adım atmak için kişisel banka hesaplarından ve bireysel birikimlerinden yararlanmak zorunda kalır.
Zor günler için biriktirdiğiniz paranızın tamamını tasfiye etmeseniz bile bu paranın bir kısmını riske etmeniz gerekecektir.

3 – Nakit akışına bel bağlamak

Kredi limitiniz olsa bile tertipli nakit akışı sağlamak zor ve streslidir. Kendinizi karlı bir yıla gore konumlandırsanız bile geliriniz giderinizle uyuşmazsa yada gideriniz gelirinizi aşarsa günlük zorunluluklarla boğuşmanız gerekir.
Faturalar süratli bir halde katlanır ve giden nakit akışını destekleyecek kafi geliriniz eğer olmazsa maaşları ödemek için paranız kalmaz yada birikimlerinizi harcamak zorunda kalırsınız. Günlük yada en azından haftalık olarak bu sorunla yüzleşmeye karşı hazırlıklı olun.

4 – Kilit çalışanlara güvenmek

İşinizi ilk kurduğunuzda bir sürü çalışandan oluşandan bir ekibiniz olmayabilir. Bunun yerine bitkinlik nedir bilmeden çalışan, ufak ve sıkı sıkıya birbirine bağlanmış bir grup insanla çalışmanız işlerin daha iyi ilerlemesini sağlayabilir. Bu kişiler bulunması zor özelliklere sahiplerse ve sektör standartlarının altındaki maaşları kabul ederlerse onlara daha da fazla güvenmeniz gerekir.
Mesela ürününüz üstünde emek vermesi için tek, deneyimli ve uzman bir geliştirici ile anlaştıysanız işin zamanında tamamlanması için bu kişinin kabiliyetine mutlak surette güvenmeniz gerekir. Aksi taktirde süre çizelgeniz ( ve ürününüz ) tehlikeye girer.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı